Ministerstvo životního prostředí připraví návrh zákona o zálohovém systému
Plošné zálohování nápojových obalů je v tuzemsku o krok blíže. Vedení Ministerstva životního prostředí ČR sdělilo, že vypracuje vlastní koncept zákona o zálohovém systému. Uvedenou informaci jednoznačně vítá jak Iniciativa pro zálohování, tak i platforma Zálohujme.cz. Obě organizace zavedení záloh na PET lahve a plechovky v Česku dlouhodobě podporují.
„Zálohový systém pomůže České republice s přechodem na cirkulární ekonomiku. Výrobci nápojů jsou na jeho zavedení připraveni. Pokud ale má ČR splnit první cíle EU pro rok 2025, potřebujeme rozhodnutí nyní. Jsme rádi, že se ministerstvo životního prostředí za systém záloh postavilo,“ říká Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování.
Zákon o zálohách může pomoci i k materiálové soběstačnosti a významným úsporám energií. „Máme radost, že se tak Česko postaví po bok progresivních vyspělých států, které namísto spotřeby materiálů a vytváření odpadů využívají cenné suroviny opakovaně a šetří tak zdroje i energie,“ konstatuje Andrea Brožová, mluvčí iniciativy Zálohujme.cz.
Nápojové odvětví v Česku by se podle ní stalo v oblasti PET díky cirkulárnímu přístupu materiálově soběstačným ze čtyř pětin. A to u komodity, která se vyrábí z ropy nebo zemního plynu – se všemi důsledky těžby i strategické závislosti na libovůli zemí, v nichž se tyto suroviny těží.
Ročně se v ČR vyrobí a prodá přibližně 56.500 tun PET lahví, v drtivé většině vyrobené právě z tzv. virgin PETu z primárních surovin. Podle výpočtů Zálohujme.cz by ČR přechodem na plošný zálohový systém na PET lahve s lokální recyklací „z lahve do lahve“ s obsahem 80% rPETu ušetřila 944 milionů kWh energie. To je stejné množství energie, které pro svůj pro svůj provoz spotřebuje pražské metro za 2 roky nebo roční spotřeba 421 tisíc typických českých tříčlenných domácností, které elektřinu využívají ke svícení a provozu běžných elektrospotřebičů.
Celkově by zavedení zálohového systému vedlo k výraznému poklesu environmentálních dopadů souvisejících s balením nápojů, to až o téměř 30 %. Zásadním způsobem by se omezil také tzv. littering, tedy množství pohozených odpadků, až o 95 %. „Používání recyklovaného materiálu má jednoznačně pozitivní vliv také na snížení emisí CO2, snižuje uhlíkovou stopu recyklovaných PET lahví až o 90 %,“ dodává Andrea Brožová.